В България, като кажеш 'къри', хората си представят подправката къри. В международен аспект, обаче, кърито е нарицателно и за широка гама от индийски ястия, които обикновено включват месо със сос, някой друг зеленчук и много подправки. Много подобно на нашите кебапи и кавърми. Само че с наистина много подправки, разбира се в индийски стил.
Аз, да си призная, преди да опитам къри за първи път гледах много подозрително на индийската кухня. Струваше ми се хм... много 'изчанчена'. И много люта. Не, че знаех много за нея. Просто така си мислех. Е, вярно е, че аз съм опитвала и готвила главно доста европеизирана индийска храна, но пък смесицата от вкусове и подправки винаги ме е впечатлявала. Надали някога ще мога да хапна повече от 1 хапка истинско, люто къри, както си го обичат индийците, но пък ще съм им винаги благодарна за страхотните аромати, които ме предизвикаха да опитам и заобичам.
Най-често основните действащи лица в едно къри ястие са:
1. къри (я, каква изненада!)
2. лют червен пипер - чили
3. кимион
4. гарам масала (а? какво каза?)
Около тях освен това се въртят най-вече чесън, лук, кориандър, доматено пюре, куркума, джинджифил, череп пипер, сметана, кокосово мляко/масло.
Интересното при кърито е, че сигурно колкото и индийци, толкова и различни рецепти за всеки вид къри. Нещо като българските вицове с нашето 'аз пък го знам по друг начин'. Същото важи и за гарам масала. Това е смесица от характерни за индийската кухня подправки, която има много характерен вкус и мирис. Както споменах, рецептите за това какво и по колко включва тя са също толкова многобройни.
Когато на мен ми се дохапва индийско го правя по един от следните начини:
1. Просто като кебап (когато най-много ме мързи) - Просто слагам мъничко олио в един дълбок тиган, един голям лук, 2-3 броя нарязани на кубчета пилешки гърди (според наличното количество и броя на хората), изброените по-горе 4 основни подправки - гарам масала, къри, чили, кимион (чилито е също според възможностите на присъстващите). Добавям вода или кокосово мляко и оставям да кърито да къкри (колко хубаво звучи...) Когато месото е готово сгъстявам с оризово брашно, нишесте или обикновено бяло брашно (пак по желание). Ако целим вкусът да е най-наситен е добре да прибавим по малко от всяка подправка и накрая, при завършване на готвенето. Понякога в кърито слагам и грах, моркови или каквото друго ми дойде на ум. Това си е моя приумица, но на нас си ни допада.
2. Като цяло рецептата е долу-горе същата, само че ако ми се 'играе' малко повече смесвам подправките с малко брашно, изсипвам в чиста торбичка и прибавям изцеденото от течности пилешко месо. Овалвам добре и слагам в тигана при лука. Отново доливам течност (вода или кокосово масло) и оставям да се готви, докато месото е готово.
3. Другият вид любимо за мен къри е с доматено пюре и кисело мляко. Звучи като много странна комбинация, но ние си облизваме пръстите - наистина става много вкусно. Забавното е, че при това къри - Murgh Makhani или още Butter Chicken - дори не се използва подправката къри. :-)
При този вариант подправките се смесват с половин до една чаша доматено пюре и около една чаша кисело мляко. Ето за какви подправки става въпрос - по 2 ч.л. гарам масала и кориандър, по 1 ч.л. чили, кимион, сол, 1/2 ч.л. джинджифил и черен пипер, 2 дафинови листа, 2 счукани скилидки чесън (правила съм го и без някоя от подправките - не мисля, че ще е фатално). Най-накрая се бухва и пилешкото месо. Аз лично преди да готвя пилешко го заливам с вряла вода и го оставям за 5-10 минути, като след това изхвърлям водата в която междувременно са се отделили всякаквите буклуци (които например се отделят в припенването при варене) и така започвам готвенето. Готвачите казват, че така правя месото безвкусно, но за нас си ни е много добре на вкус и ми е някакси по-спокойно, особено пък ако ползвам купено от магазина месо... Та, обърква се месото в този сос и се изсипва в тигана, където преди това е бил задушен лук, около 2 броя, в няколко лъжици масло и една лъжица олио. Аз лично обикновено пропускам маслото и слагам само малко олио и задушавам, вместо да запържвам. Понякога слагам лъжица-две масло по-късно, само за вкус.
Обикновено сервирам и трите с ориз, грах, пападъмс (вид индийски крекери аправени от ориз, леща, нахут или картофи) или варени/сотирани картофи.
Е, това е една част от нашите къри преживявания... друг път повече. :-)